یکشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۸۸

مسجد بیده

مسجد حضرت ابوالفضل العباس (ع) بیده که با همت و تلاش چند تن از بزرگان و افراد خیر  روستا بنا نهاده شد و به فضل الهی کار ساخت و ساز آن تقریباً به اتمام رسیده است .

و اکنون با حضور روحانی محترمی که در چند روز اخیر به این روستا آمده است  حال و هوای دیگری به خود گرفت

نوشته شده توسط مهدی نادری در 22:59 |  لینک ثابت   • 

جمعه بیستم آذر ۱۳۸۸

عکسهایی از دنا

عکسی زیبا از کوههای  دنا

روستای نقل پادنا

عکسی زیبا از درخت سیب

nvoj sdf


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مهدی نادری در 15:35 |  لینک ثابت   • 

جمعه بیستم آذر ۱۳۸۸

کتاب دنا

مژده به دوستداران دنا

کتاب دنا منتشر  وروانه بازار گردید

مطالب کتاب دنا شامل:

موقعيت دنا و استان كهگيلويه و بويراحمد.. 9

 نـاگفتـه هاي دنـا 19

قلل مركزي دنا 41

 قلل غربي دنا 91

قلل فرعي شمالي دنا 121

 قلل شرقی دنا 125

مسیر های فنی و سنگ نوردی در دیواره های دنا 153

صعود های شاخص و برجسته در دنا 199

نوشته شده توسط مهدی نادری در 15:23 |  لینک ثابت   • 

جمعه بیستم آذر ۱۳۸۸

دیدنیها

غار دنگزلو:
  یکی از جاهای دیدنی وزیبای منطقه پادنا غار دنگزلو میباشد که در نزدیکی روستای دنگزلو ودر فاصله 115 كیلومتری جنوب سمیرم و 12 كیلومتری روستای یبده واقع است. ورود و پیشروی در آن نیاز به امكانات و تجهیزات كوهنوردی دارد، بر طبق اظهارات گروه های كوه نوردی كه موفق به بازدید از غار شده اند استلاكتیت ها «قندیل» و استلاگمیت های فراوان در غار به همراه جریان آبی كه به صورت رودی در داخل غار جاری است زیبایی شگفت انگیزی به این غار داده است. 
غار دنگزلو در جنوب غربی روستای دنگزلو و در بخش شرقی منطقه و قلل دنا قرار دارد. این غار دارای تالارهای بزرگ و هفت تالاب است كه باید با قایق از آنها عبور كرد و یكی از منابع مهم آبی منطقه پادنا محسوب می‌شود

.چشمه نول

چشمه نول در حدود 140کیلو متری سمیرم در پناه کو های دناچشمه ای بسیار زیبا که از زیر دل برفها بیرون می زند.

تنگ ریگان - برد چشمه -تنگ گردویی

برای رفتن به این جاهای دیدنی باید ابتدا به تنگه ریگان که بعد از روستای نوراباد در جاده کوهستانی پادنا به یاسوج واقع شده است وارد شد و تنگه ای با عظمت و بسیار گود که تمام جلوه های زیبای خداوندی را به نمایش گذاشته است . با اتومبیل های شاسی بلند مانند سایپا و لندرور و... تا پایین دره می توان رفت و جاده ای پیچ و خم  و خاکی دارد و در ته دره رودخانه ای بسیار دیدنی روان است که بیشتر آب آن از زیر یک سنگ بزرگ  می جوشد و به آن برد چشمه می گویند  این اسم را با توجه به سردی بسیار زیاد این آب برای آن انتخاب کرده اند . اب برف است که هر چه از آن بنوشی سیر نمی شوی .

کمی آن طرف تر تنگه ای ( دره ای ) وجود دارد که گردوهای وحشی آن از دور پیداست و به آن تنگ گردویی می گویند  و با یک پل که بر روی رودخانه احداث کرده اند راه ارتباطی دارد . طبیعت بسیار زیبایی دارد که با قلم نمی توان آن را وصف کرد و دیدن آن جان و روح هر بیننده ای را نوازش می دهد .

انواع گیاهان دارویی و درختان سیب و زرد آلو و... در این جا وجود دارد . در اکثر روزهایی  بهار و تابستان پذیرای توریست های گردشگری و افراد بومی منطقه می باشد که برای گردش به آنجا می آیند . بهشت گمشده ای که می گویند اینجاست و متاسفانه اطلاع رسانی خوبی نشده است . این تنها گوشه ای از جاهای زیبا و دیدنی منطقه است .

در اینده ای نزدیک عکسهایی زیبایی از این جاهای دیدنی در اختیارتان می گذاریم .


رودخانه ماربر

عکس ها  از آقای ولی اله کیانی

نوشته شده توسط مهدی نادری در 15:0 |  لینک ثابت   •